Regulamin Pielgrzymki

„Pielgrzymka jest czytelnym znakiem wędrującego Kościoła, czyli wspólnoty, która w drodze uświęca się przez prawdę i miłość. Jest aktem religijno-pokutnym, zatem musi ją cechować duch ofiary i modlitwy oraz porządek zewnętrzny”.

  1. W Ełckiej Pielgrzymce Pieszej  na Jasną Górę może uczestniczyć każdy, kto:
    • akceptuje jej religijny i rekolekcyjny charakter (Msza św., nabożeństwa, konferencje, wspólne modlitwy, śpiewy);
    • pragnie pogłębić swoją chrześcijańską formację lub szczerym sercem poszukuje Boga;
    • nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu ani używał narkotyków;
    • podporządkuje się poleceniom księży przewodników i służby porządkowej;
    • nie będzie  uczestnikiem ani przyczyną konfliktów.
  2. Każdy zapisany pielgrzym otrzymuje znaczek i kartę uczestnictwa, które nosi ze sobą. 
  3. Noclegi - przede wszystkim u gospodarzy lub w szkołach i remizach strażackich, w razie potrzeby w namiotach. Noclegi są zawsze oddzielne dla sióstr i braci. Zachowanie ciszy nocnej po 22.30 jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z zachowania miłości bliźniego. 
  4. Wyżywienie. Kierownictwo pielgrzymki organizuje zakup chleba, który można otrzymać w miejscach noclegu. Kuchnia pielgrzymkowa przygotowuje kawę i herbatę. Zabieramy ze sobą odpowiednią ilość suchego prowiantu. Na pielgrzymce nie wolno spożywać lodów, ma to uzasadnienie w wyrzeczeniu się przyjemności i ochronie przed ewentualnym zatruciu.
  5. Wyposażenie indywidualne. Wygodne i rozchodzone buty, koniecznie większe o jeden numer, peleryna od deszczu, grube skarpety (kilka par na zmianę), kilka zmian bielizny, czapeczka od słońca, łyżka, nóż, kubek, bidon na napoje, chlebak. Obowiązuje strój skromny i wygodny.
  6. Zabieramy ze sobą potrzebne leki i środki opatrunkowe. Sanitariat pielgrzymkowy udziela tylko doraźnej pomocy na trasie i w punktach opatrunkowych.
  7. Zabieramy ze sobą różaniec, śpiewnik, coś do pisania.
  8. Zapas żywności, zapasową garderobę, namiot, śpiwór lub koc - najlepiej spakowane w plecaku - zdajemy na samochód bagażowy swojej grupy (odbieramy wieczorem i oddajemy rano przed wyjściem pielgrzymki).
  9. W pielgrzymce działa poczta pielgrzymkowa, tam nabywamy kartki pocztowe, znaczki, jak również możemy tam zostawić korespondencję do wysłania.
  10. Osoby, które włączają się do pielgrzymki na trasie - zapisują się w sekretariacie pielgrzymki i otrzymują znaczek oraz kartkę uczestnictwa.
  11. Pątnicy idą w grupach, do których się zapisali.
  12. W miejscach postoju pielgrzymi zachowują czystość, śmieci składają do przygotowanych koszy.
  13. Wszyscy uczestnicy dbają o:
    • tworzenie atmosfery życzliwości, wzajemnej troski i pogody ducha;
    • czynne uczestnictwo w liturgii;
    • wymianę duchową wartości wewnątrz grupy i wobec ludzi spotkanych na trasie;
    • zachowanie przepisów o ruchu drogowym, porządku, bezpieczeństwa i dyscypliny;
    • rozwijanie tradycji pielgrzymkowych w swoim środowisku.
  14. Za nieprzestrzeganie regulaminu, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem pielgrzymki przewiduje się:
    • upomnienie z wpisem do legitymacji pielgrzyma
    • natychmiastowe usunięcie z pielgrzymki, z podaniem nazwiska pielgrzyma do wiadomości pątników oraz Księdza Proboszcza.

Zaktualizowany Regulamin i program pielgrzymki - format PDF, do pobrania i wykorzystania off-line.

Podobne wpisy

Informacje 2023

"W tym roku pragniemy ponownie wyruszyć na szlak Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zapraszam zatem każdego i każdą z Was do uczestnictwa w XXXI EPP na Jasną Górę. Wybierzmy się ochoczo, by Panu Jezusowi oraz Jego Przenajświętszej Matce podziękować za każdą otrzymaną łaskę. Dziękujmy w sposób szczególny za to, że należymy do Kościoła, który jest przecież Mistycznym Ciałem Chrystusa...."  [więcej]